Не всі рани є видимі,
втім усі потребують лікування та зцілення... або що таке ПТСР?
Більшість із нас переживали травмуючу подію у якийсь період життя. І кожен пам"ятає наскільки наслідки тих подій є дискомфортними. Здебільшого вони поступово минають через кілька тижнів, проте у декого розвивається стан, який називається ПТСР (постравматичний стресовий розлад).
Основними симптомами ПТСР є:
1) Симптоми повторного переживання
- яскраві повторні спогади про травматичну подію (інтрузії), які зринають всупереч волі людини та супроводжуються дистресом;
- флешбеки - небажані спогади, які настільки сильні, що особа почуваєтьсятак, ніби травматична подія відбувається знову;
- нічні жахи чи погані сни;
- Сильніемоційні реакції на нагаддування про травмуючу подію(гучний звук,крики тощо..);
- Сильні фізичні реакції( починається калатання серця, з"являється холодний піт поблизу місця де відбулася травмуюча подія).
2) Уникання і заціпеніння (уникання будь-яких нагадувань про травматичну подію)
3) Нездатність розслабитися:
- труднощі у засинанні та підтримуванні сну;
- дратівливість чи спалахи гніву;
- складність концентрації;
- постійний стан готовності до небезпеки;
- надмірна стартова реакція.
Варто зазначити, що половина осіб, що страждає на ПТСР, одужують самостійно. Важливим для одужання є відповідний період часу, щоб досягти фізичного та психічного відновлення, а також, підтримка та розуміння друзів та сім"ї.
Але у деяких осіб симптоми не проходять, що впливає на якість життя людей. У такому випадку варто звертатися до психологів, які зможуть надати кваліфіковану допомогу.